Samsun Oto Tamir Servisi

Yapılan İşlemler

Rot Ayarı

Rot ayarı, direksiyon herhangi bir yöne doğru çevrildiğinde tekerleklerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan ayara verilen isimdir. Örneğin; direksiyon tam sağa çevrildiğinde aracın tekerlekleri de aynı şekilde tam sağ pozisyonunu almalı arada boşluklar olmamalıdır.

Balans Ayarı

Balans ayarı sırasında lastiğin her iki tarafının ağırlığı eşitlenir ve lastikler sürüş sırasında dengede kalır. Bu sayede titreşimlerin önüne geçilmiş olur, lastiğin düzensiz aşınması önlenir, iyi bir yol tutuşu ve sürüş konforu sağlanır.

Kampana ve Disk Torna

Fren kampana balatası normal şartlarda 80.000 km – 120.000 km’de bir değişim ister. Kampana balata sistemi kapalı bir sistem olduğu için, kampanaların açılıp kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu işlemi 2 periyodik bakımda bir yaptırarak kampana balatalarını düzenli olarak kontrol etmiş olursunuz. Kampana ve diskleriniz çok fazla incelmemiş ise bu yüzeyi düzeltmek için torna tezgahında düzelttirip kullanabilirsiniz. Fakat kampana kalınlık olarak tolerans değerine yakınlaşmışsa bu işlemi yapmanız güvenlik açığı vermenizi sağlayacaktır.

Fren Bakımı

Fren balataları ve ana parçalarının kontrol edilmesiyle başlar. Bulgular ve değerlendirme raporu müşteri ile paylaşılır. Servis tavsiyeleri üretici teknik özelliklerine ve sistem performansına etki eden fren parçalarının mevcut durumuna bağlı olarak yapılır.

Yağ ve Sıvı Bakımı

Kullanılan yağın türüne ve kat edilen kilometreye göre, aracınızın motor yağı yılda en az 1 kez yenilenmelidir. Bu üst sınır, eski araçlar için her 5.000 km'de bir, yeni araçlar içinse ortalama en fazla 20.000 km'de bir olarak düşünülebilir.

Far Ayarı

Far ayarı, ışığın fardan çıktığı andan itibaren her 10 cm mesafede 1 cm daha aşağıya düşebilmesi (aşağıyı aydınlatabilmesi) şeklinde ayarlanmasıdır. Bu ayarlamanın amacı; ışığın yolu; yani zemini aydınlatmasını sağlayarak siz sürücülere sağlam bir görüş açısı oluşturabilmektir.

Fren Test ve Ayarı
Amortisör (süspansiyon) Testi

Süspansiyon (amortisör) test cihazı, bilgisayar destekli sistemi ile test esnasında her bir tekerde bulunan titreşimi 15 saniye içerisinde test eder ve monitör ekranına aktarır. Verilen titreşim esnasında tekerlerin yol tutuş oranını ve derecesini de saptar ve tutuş konusunda aracın performansını ortaya çıkartır.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Emisyon testi ile araç sahiplerinin taşıtlarının trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıkları belirlenir. Araçların egzoz gazı salınım değeri, rölantide ve yüksek devirdeyken ayrı ayrı ölçüm yapılır. Ölçüm sonucunda değerler belirlenen sınırlar içindeyse araç, egzoz emisyonu ölçüm pulu almaya hak kazanıyor.

Lastik Satışı

Aracınızla ilgili yardıma
ihtiyacınız mı var?

Bize Ulaşın.

İşlem Süreci

Ayvaz Oto Bakım Servisi

Taahhütlerimizi zamanında ve doğru şekilde yerine getirmeyi prensip edindik.

Scroll to Top